درود مهمان گرامی! ثبت نام

کانال تلگرام کانون آرمان شریعتی
project
شبکه شریعتی ۱ کانال جمله‌های شریعتی کانال شروین ارشادیان کانال مقالات جدید خط شریعتی

زندگی‌نامه سوسن شریعتی
ارسال: #1
سوسن شریعتی


[تصویر:  susan100_120.jpg]


دوستان گرامی!
منتظر دریافت اطلاعات شما درباره این موضوع هستیم.


[تصویر:  mag2.png]
ــــــــــــــــــــــــــــــ
پاسخ
ارسال: #2
سخنی با خواننده :

یک سالی از راه‌اندازی‌ي سایت "تالار گفتمان شریعتی" می‌گذرد، و لازم دانستم زندگی‌نامه‌ای از خانم سوسن شریعتی در سایت گذاشته شود، به همین خاطر، از سه متن کمک گرفته و بیوگرافی کوتاهی از ایشان را تنظیم کردم. از دوستان تقاضا دارم اگر اطللاعاتی پیرامون تحصیلات و فعالیت‌های خارج از کشور ایشان دارند، در اختیار تالار قرار داده، تا متن فراهم آمده کاملتر گردد. مسئولیت هرگونه نقص یا اشتباه بر عهده‌ی اینجانب بوده، و هیچ مسئولیتی متوجه دکتر سوسن شریعتی و خانواده‌ی محترم‌شان نمی‌باشد. با تشکر احسان


۱۳۴۱
دومین فرزند دکتر شریعتی متولد شد. اصلیت خانوادگی او، "مزینانی" است. مادرش پوران شریعت‌رضوی، و پدرش علی شریعتی نام داشت. پدر و اجداد پدری او در شمار عالمان دینی بودند.(۱)


۱۳۴۷
ورود به دبستان.


۱۳۵۲
بعد از حمله‌ی ساواک به خانه‌شان در مشهد، به تهران و به خانه‌ای که مادرشان در جمالزاده خریده بود، عزیمت کردند.(۲)


۱۳۵۳
ورود به دبیرستان خوارزمی تهران.


۱۳۵۴
دکتر شریعتی در نوروز این سال آزاد شد.(۲)


۱۳۵۶
در روز ۲۸ خرداد سوسن به همراه خواهرش سارا، به مقصد انگلستان از ایران خارج شدند. دو فرزند شریعتی به لندن رسیدند، و با استقبال پدرشان روبرو شدند، و از آن‌جا به محل اقامت‌شان رفتند. ساعت هشت صبح فردای آن روز،‌ یکشنبه ۲۹ خرداد، پیکر شریعتی را در آستانه‌ی در ورودی اتاق بی‌جان یافتند.(۱)

برای من که دختر بچه‌ای ۱۶ ساله بودم، اولین مواجهه با رویکردهای موجود نسبت به علی شریعتی در جریانِ برگزاریِ مراسمِ چهلمِ او در لبنان حاصل شد. امام موسی صدر با همراهیِ دکتر چمران و چهره‌هایی هم‌چون صادق طباطبایی و قطب‌زاده بانیِ برگزاریِ مراسمِ چهلمِ دکتر در بیروت شدند. ما چند روز قبل از برگزاریِ این مراسم در منزلِ امام موسی صدر میهمان شدیم. در این روزها بود که شاهدِ فشارهای وارده به امام موسی صدر برای لغوِ این مراسم بودیم. این فشارها از دو ناحیه صورت می‌گرفت، هم از جانبِ روحانیونِ ایرانیِ مقیمِ منطقه و نیز داخلِ ایران، که شریعتی را چهره‌ای غیرِ دینی می‌دانستند، و هم از جانبِ مامورینِ رژیمِ سابق، که شریعتی را اُپوزیسیونِ نظام می‌دانستند.(۳)


۱۳۵۸ ـ ۱۳۵۷
پس از وقوعِ انقلاب، ما به ایران بازگشتیم. بهمنِ ۵۷ احسان بازگشت، و خرداد ۵۸ من، و یک ماه بعد هم خواهرم برگشت.(۳)


۱۳۵۹
در سالِ ۵۹ از مدرسه‌ی خوارزمی دیپلم گرفتم، و هم‌زمان مطلع شدم که منطقه‌ی ۱۲ معلم نیاز دارد. با عده‌ای از دوستان برای استخدام به منطقه‌ی ۱۲ رفتیم. به من سفارش کرده بودند که نسبتِ خود با شریعتی را عیان نکنم، و نامِ فامیلِ ما هم که مزینانی بود. در صف ایستادیم تا به نوبت مصاحبه‌ای با ما انجام شود. نوبت به من رسید و سوالاتِ عقیدتی و ایدئولوژیک مربوط به گزینش پرسیده شد. فردی که با من مصاحبه می‌کرد و بعدها به ریاستِ سازمانِ ملیِ جوانان در زمانِ دولتِ اصلاحات رسید، در میانه‌ی مصاحبه به من مشکوک شد، و پرسید که آیا نسبتی با شریعتی داری؟ آن زمان، نامِ مزینانی، نامِ شریعتی را تداعی می‌کرد. من تصمیم گرفتم شفاف باشم، و گفتم که دخترِ شریعتی هستم.

اجازه‌ی تدریسِ درسِ دینی در دو مدرسه‌ی جنوبِ تهران را دارم، اما نباید نسبت‌ام با شریعتی علنی شود. از من یک نامِ مستعار خواستند و من نامِ علوی‌نژاد را برای خود انتخاب کردم. دورانِ تدریسِ من البته خیلی کوتاه بود، و فاش شدنِ هویتِ واقعی‌ام منتهی به اخراج از آموزش و پرورش شد.(۳)


۱۳۶۱
در بهار ۶۱ سوسن و سارا شریعتی به پاریس آمدند. چندی بعد کانون ابلاغ تعطیل شد، و افراد آن چند سال به زندان افتادند. احسان در دهه‌ی ۶۰ با خواهران‌اش زندگی می‌کرد، و در آنجا نشریه‌های خندق و ارشاد را منتشر می‌کردند.(۲)


دهه‌ ۶۰دهه‌ ۷۰۱۳۸۱
دکتر سوسن (۱۳۸۱) و دکتر سارا (۱۳۸۲) به ایران بازگشتند، مشخص شد که مشکلی در ایران وجود ندارد، و می‌توان به ایران بازگشت.(۲)

سخنرانی تحت عنوان "شریعتی پیام‌آور امید" به مناسبت ۲۵ سالگرد دکتر علی شریعتی در حسینیه ارشاد


پاورقی :

۱. زندگی‌نامه دکتر علی شریعتی، موجود در سایت رسمی دکتر شریعتی
۲. زندگی‌نامه دکتر احسان شریعتی، موجود در سایت رسمی احسان شریعتی
۳. برگرفته از مصاحبه‌ای با سوسن شریعتی تحت عنوان "پروژه‌ی ۴۰ سال شریعتی‌زدایی"

ویرایش : یک بار / شروین
پاسخ
 سپاس شده توسط shariati.group ، shervin ، Zarife ، samburangirl
ارسال: #3
آقا احسان! جالب بود. اما اگر ایشان (خانم دکتر) علاقه‌ای به ثبت و تنظیم بیوگرافی داشتند، مطمئنا پیش‌تر اقدام می‌کردیم. متاسفانه تا زمانی که این عزیزان همکاری و همراهی نکنند، شرایط به همین شکل خواهد بود. گرچه شما تلاش کردید که براساس متون مستند و برگرفته از خود ایشان، سطور بالا را تنظیم نمایید، اما مطمئناً چنین اموری بدون حمایت و همراهی خود این عزیزان، عملا ممکن نخواهد بود!

با سپاس فراوان
ویرایش : یک بار / شروین
پاسخ
 سپاس شده توسط shervin ، ehsan ، Zarife
ارسال: #4
اميدوارم هر چه زودتر شاهد زندگينامه كامل اين عزيزان باشيم. احسان و سوسن و سارا احتمالا اگاهند كه سواى شخصيت مستقل شان، احساسى عاطفى انها را با علاقه مندان و شاگردان شريعتى پيوند ميدهد.
عزيزان ديگرمان همچون تقى رحمانى و رضا عليجانى هم
پاسخ
 سپاس شده توسط ehsan


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  فایل‌های تصویری سوسن شریعتی shervin 3 4,365 26_07_2014، 3:39
آخرین ارسال: shervin
  عکس‌های سوسن شریعتی shervin 57 34,679 03_11_2013، 20:31
آخرین ارسال: ehsan
  فایل‌های صوتی سوسن شریعتی shervin 1 5,009 07_01_2011، 4:52
آخرین ارسال: shariati.group

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان