تعریف روشنفکر
28_12_2009 . 19:50
#1
تعریف روشنفکردوستان گرامی!
منتظر دریافت نظرات شما درباره این موضوع هستیم.ــــــــــــــــــــــــــــــ
.
07_06_2011 . 15:04
#2
تعریف روشنفکر
"روشنفکر" فیلسوف، عالم ، عارف ، زاهد ، ادیب و هنرمند نیست( گرچه ممکن است وجهی یا وجوهی از این تیپها را داشته باشد) کارش، پیامبرانه است ، مسئول است ، رسالت دارد ، پیام دارد . ادامه کار افلاطون ، ارسطو ، جالینوس ، بقراط ، بطلمیوس ، حافظ، مولوی ، حلاج امروزه بعهده اینشتین ، کُخ ، فون براون ، شاکال ، پاستور ، راسل ، پیکاسو است . کار روشنفکر ادامه کار ابراهیم ، زرتشت ، بودا ، موسی ، عیسی ، محمد(ص) وعلی (ع) و حسین (ع) ... است.


محمد لامعی ، برگزیده آثار و اندیشه های دکتر شریعتی ، ص ۴۰۸
.
07_06_2011 . 15:09
#3
نیمه روشنفکر
نیمه روشنفکر وضعش از جاهل عامی بدتر است و مانند نابینا است ، آدمی که کور است دستش را به دست آدم بینا می دهد و از او هدایت می جوید ، و بدون حادثه به سر منزل مقصود رسانده می شود .ولی نیمه بینا نه مانند کور است ، نه مانند بینا، زیرا نه کور است که عصایش را به دست بینا بدهد و نه بینا است که خود تشخیص بدهد.

این است که انسان ناقصی است ، نه انسان فطری است و نه انسان منطقی . نه مقلد است و نه مُقَلَد برای این که مدعی عقل و تعقل است.

بنابراین از عاقلان تبعیت نمی‌کند به تصمیم و تفکر خود عمل می کند و علم و فهم ناقص او را به مشکل می اندازد. ( وای به وقتی که نیمه بینا راهنمای نابینا گردد.)


دکتر علی شریعتی ، ویژگی های قرون جدید
.
28_03_2016 . 19:49
#4
جملات شریعتی درباره روشنفکر
درباره روشنفکر

دوستان گرامی!
جملات شریعتی درباره‌ی "روشنفکر" را در لینک زیر مطالعه فرمائید.مطالعه‌ی جملاتِ شریعتی درباره‌ی روشنفکرـــــــــــــــــــــــــــــــــــ
.


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان