نظر پدر طالقانی
21_01_2010 . 20:31
#1
نظر پدر طالقانیدوستان گرامی!
منتظر دریافت نظرات شما درباره سخنان پدر طالقانی هستیم.
________________
.
21_01_2010 . 20:55
#2
نظر پدر طالقانی
يك‌ اسلام‌ انقلابي‌ و اجتماعي


آخرين‌ ملاقاتي‌ كه‌ من‌ با مرحوم‌ دكتر شريعتي‌ داشتم‌، آن‌ وقتي‌ بود كه‌ او تازه‌ از زندان‌ بيرون‌ آمده‌ بود، شبي‌ بود كه‌ تا نيمه‌شب‌ و بعد از نيمه‌شب‌ با او بوديم‌ و آن‌ "روح‌ خلوص"‌ و "دريافت‌ احسن"‌ را چنان‌ در او ديدم‌ كه‌ اين‌ خاطره‌ هيچ‌ وقت‌ از نظر من‌ محو نمي‌شود.

وقتي‌ صحبت‌ مي‌كردم‌، با تمام‌ حواس‌ گوش‌ و چشم‌ و فكرش،‌ متوجه‌ جمله‌هاي‌ من‌ بود و مي‌گرفت‌ و بعد به‌ من‌ بر مي‌گرداند. با يك‌ توضيح‌ بهتر و با يك‌ تعبير بالاتر. يادم‌ هست‌ كه‌ آخرين‌ مسئله‌اي‌ كه‌ بعد از نيمه‌‌شب‌ي‌ بود مطرح‌ شد، تفسير سوره‌ قدر بود و مسئله‌ ليله‌القدر. من‌ يك‌ جمله‌اي‌ گفتم‌ و ديدم‌ او شروع‌ كرد بسط‌ دادن‌، كه‌ مرا آن‌ قدر جذب‌ كرد كه‌ ساعتي‌ از شب‌ گذشت‌. و بعد من‌ از او جدا شدم‌.

او به‌ طرف‌ تقدير "ليله‌‌القدر"اش‌ رفت‌. من‌ هم‌ به‌ طرف‌ تقدير. من‌ به‌ زندان‌ رفتم‌ و سعادت‌ شهادت‌ را، با اينكه‌ زمينه‌اش‌ فراهم‌ بود و از آثارش‌ مي‌ديدم‌، نداشتم‌. شايد هم‌ خواست‌ خدا نبود. او هم‌ هجرت‌ كرد و در مسير شهادت‌اش‌، پيش‌ رفت‌.

خداوند اين‌ شخصيت‌ بزرگ‌ را و آثارش‌ را براي‌ ما و براي‌ جوان‌ها نگهدارد. هميشه‌ آثار اين‌ شخصيت‌، كتاب‌هاي‌ او، نظريات‌ او را زنده‌تر بدارد. و بر شماست‌ كه‌ در اطراف‌ مطالب‌ او، مسائل‌ او، بحث‌ كنيد، بيانديشيد و همان‌ راهي‌ كه‌ او رفت‌ براي‌ تبيين‌ اسلام‌، يك‌ اسلام‌ انقلابي‌ و اجتماعي‌ و نه‌ يك‌ اسلام‌ فقط‌ ذهني‌ و سنتي‌ كه‌ هميشه‌ داشتيم‌، شما هم بروید و موفق‌ باشيد. و اين‌ انقلاب‌ همان‌ طوري‌ كه‌ گفتم‌ بر عهده‌ شماست‌. من‌ آخر مرز هستم‌ و شما در بين‌ راه‌ هستيد و حركت‌ مي‌كنيد. خداوند همه‌ي‌ شما را حفظ‌ كند.


تاریخ انتشار : ۰۰ / ـــــ / ۰۰۰۰

منبع : ---
ــــــــــــــــــ
.
05_05_2010 . 14:45
#3
فرزند مجاهد و متفکر ما
امروز مصادف است با دومین سالروز هجرت خاطره انگیز فرزند مجاهد و متفکر ما مرحوم دکتر شریعتی. آنچه از این فرزند عزیز اسلام با خصوصیات فکری و دید اسلامی می‌باید بیان کنیم بیش از این، مفصل‌تر از این، بلیغ‌تر و رساتر از این در کتاب‌هایش تبیین شده است.

مرحوم شریعتی این خصیصه را داشت که دائماً گوش می داد، دائماً فکر می کرد، و آنچه را احسن بود از هر مکتبی می گرفت، از مکتب چپ، از مکتب راست، از مکتب اسلام، حتی خودش گاهی به من می گفت: من از یک جمله‌ای که در یک کتاب معمولی دینی است، که به چشم مردم نمی آید، مطلب دریافت می کنم و بعد آن احسن‌اش را جذب می‌کنم. همیشه هم معترف بود که من ممکن است اشتباه بکنم. این منتهای خصلت یک انسان واقعی متعالی است.


تاریخ انتشار : ۰۰ / ـــــ / ۰۰۰۰

منبع : ـــــ
ــــــــــــــــــــ
.


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان