جملات شریعتی درباره حکومت
23_12_2009 . 16:16
#1
جملات شریعتی درباره حکومت
دوستان گرامی!
جهت تهیه آرشیوی برای دسته‌بندی موضوعی اندیشه‌های شریعتی، جملات شریعتی درباره حکومت را با ذکر شماره مجموعه آثار و صفحه مربوطه، در این بخش وارد نمائید.


ــــــــــــــــــــــــــــــ
.
12_04_2010 . 23:56
#2
فرد پرستی
"... در یک جامعه‌ی سوسیالیست، به‌راستی سوسیالیست، تمرکز مالکیت افراد در یک بوروکراسی منجمد و همیشگی و مقتدر به نام حزب واحد یا به نام دیکتاتوری طبقاتی ـ اما در حقیقت دیکتاتوری رهبر ـ ممکن نیست. دیکتاتوری‌ای که در فلسفه به نفی شخصیت و نفی نقش فرد در تاریخ معتقد است و در عمل فردپرستی را از حد فاشیسم هم می‌گذراند..."


مجموعه آثار ۲ / خودسازی انقلابی / ص ۱۴۸
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
ویرایش : یک بار / شروین
.
06_09_2010 . 14:05
#3
سیاسی شدن
"... قدرتمندانی که بر سرنوشت توده‌ها مسلط بوده‌اند، همواره از سياسی شدن توده‌ها وحشت داشته‌اند..."


مجموعه آثار ۲ / خودسازی انقلابی / ص ۱۷۳
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
ویرایش : یک بار / شروین
.
22_10_2010 . 00:56
#4
حکومت شرک در لباس و جامه‌ی دین توحید
"... مبارزه با دین طاغوت‌پرستی، دین ملاء و مترفین، در موقعی که عریان و با روی باز و آشکار زندگی می‌کند، آسان است. اما وضع از موقعی خطرناک می‌شود که دین طاغوت‌پرستی و شرک در لباس و جامه‌ی دین توحید، به صورت ابزار دست ملاء و مترفین در تاریخ عرضه و نمودار گردد. این شکل دوم شرک است که در تاریخ ظاهر می‌شود. در اینجا است که دین طاغوت‌پرستی به نام دین توحید علیه دین توحید، و طاغوت‌پرستان به نام خداپرستان بر رهبران و مجاهدان صمیمی نهضت خداپرستی مسلط می‌شوند، و این خطرناک است..."


مجموعه آثار ۲۲ / مذهب علیه مذهب / ص ۴۴
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
ویرایش : یک بار / شروین
.
22_10_2010 . 01:06
#5
حکومت مذهبی چیست؟
"... حکومت مذهبی چیست؟ حکومت مذهبی رژیمی است که در آن به جای رجال سیاسی، رجال مذهبی(روحانی) مقامات سیاسی و دولتی را اشغال می‌کنند، و به عبارت دیگر، حکومت مذهبی یعنی حکومت روحانیون بر ملت.

آثار طبیعی‌ی چنین حکومتی، یکی استبداد است، زیرا روحانی خود را جانشین خدا و مجری اوامر او در زمین می‌داند و در چنین صورتی مردم حق هیچ اظهارنظر و انتقاد و مخالفت با او را ندارند. یک زعیم روحانی خود را به خودی خود زعیم می‌داند، به اعتبار اینکه روحانی است و عالم دین، نه به اعتبار رای و نظر و تصویب جمهور مردم، بنابر این یک حاکم غیرمسئول است، و این مادر استبداد و دیکتاتور فردی است، و چون خود را سایه و نماینده‌ی خدا می‌داند، بر جان و مال و ناموس همه مسلط است و در هیچ‌گونه ستم و تجاوزی تردید به خود راه نمی‌دهد، بلکه رضای خدا را در آن می‌پندارد. گذشته از آن، برای مخالف، و برای پیروان مذاهب دیگر حق حیات نیز قائل نیست. آنها را مغضوب خدا، گمراه، نجس، و دشمن راه دین و حق می‌شمارد، و هرگونه ظلمی را نسبت به آنان عدل خدایی تلقی می کند..."


مجموعه آثار ۲۲ / مذهب علیه مذهب / ص ۲۰۶
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
ویرایش : یک بار / شروین
.
11_11_2011 . 12:54
#6
جملات شریعتی درباره حکومت
"... تقيه دين ما است، تقيه ايمان ما است، تقيه زندگي ما است، تقيه چشم‌هاي ما است، تقيه نگاه‌هاي ما است! تقيه تاريخ ما است، روح ما است، هستي ما است، عشق ما است، مذهب ما است. آه که راست مي‌گفت کنفسيوس که: "شاگردان من، به خاطر بسپاريد که حکومت ستمکار از ببر بيرحم‌تر است"..."


مجموعه آثار ۳۳ / گفتگوهای تنهایی / ص ۱۶۹
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
.


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان