جملات شریعتی درباره عزاداری
09_01_2010 . 20:10
#1
جملات شریعتی درباره عزاداریدوستان گرامی!
جهت تهیه آرشیوی برای دسته‌بندی موضوعی اندیشه‌های شریعتی، جملات شریعتی درباره عزاداری را با ذکر شماره مجموعه آثار و صفحه مربوطه، در این بخش وارد نمائید.


ــــــــــــــــــــــــــــــ
.
25_03_2010 . 20:01
#2
ما زبونان، عزادار و سوگوار آن عزیزان
خواهران، برادران!

اكنون شهیدان مرده‌اند، و ما مرده‌ها زنده هستیم. شهیدان سخن‌شان را گفتند، و ما كرها مخاطب‌شان هستیم. آن‌ها كه گستاخی آن را داشتند كه، وقتی نمی‌توانند زنده بمانند، مرگ را انتخاب كنند، رفتند، و ما بی‌شرمان ماندیم، صدها سال است كه مانده‌ایم. و جا دارد كه دنیا بر ما بخندد كه ما، مظاهر ذلت و زبونی، بر حسین و زینب، مظاهر حیات و عزت، می‌گرییم، و این یك ستم دیگر تاریخ است كه ما زبونان، عزادار و سوگوار آن عزیزان باشیم.

خدایا! این باز چه مظلومیتی است بر خاندان حسین؟

اكنون شهیدان كارشان را به پایان رسانده‌اند، و ما شب شام غریبان می‌گیریم، و پایان‌اش را اعلام می‌كنیم. و می‌بینی چگونه در جامه‌ی گریستن بر حسین، و عشق به حسین، با یزید هم‌دست و هم‌داستانیم؟ او كه می‌خواست این داستان به پایان برسد.

چه هوشیارانه دگرگون كرده‌اند پیام حسین را و یاران بزرگ و عزیز و جاویدش را، پیامی كه خطاب به همه‌ی انسان‌ها است.


مجموعه آثار ۱۹ / حسین وارث آدم / ص ۱۹۹
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
ویرایش : یک بار / شروین
.
18_12_2010 . 04:34
#3
جملات شریعتی درباره عزاداری
"... فراموش نکنیم که نخستین کسی که بر سرگذشت حسین بزرگ گریست، عمر سعد بود، و نخستین کسی که بر این‌گونه "گریه بر حسین" ملامت کرد، شخص زینب بزرگ!

و بد نیست بدانید که نخستین مجلس عزاداری، در دربار یزید!..."


مجموعه آثار ۲۱ / زن / ص ۰۰
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
.
02_08_2011 . 05:28
#4
جملات شریعتی درباره عزاداری
"... ما از وقتي كه به گفته جلال «سنت شهادت را فراموش كرده‌ايم و به مقبره‌داري شهيدان پرداخته‌ايم،مرگ سياه را ناچار گردن نهاده‌ايم و از هنگامي كه به جاي شيعه علي‌بودن و از هنگامي كه به جاي شيعه حسين بودن و شيعه زينب‌بودن ، يعني :«پيرو شهيدان بودن»،زنان و مردان ما «عزادار شهيدان شده اند و بس»،در عزاي هميشگي مانده ايم..."


مجموعه آثار ۱۹ / حسين وارث آدم / ص ۱۸۸
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
.
02_08_2011 . 05:30
#5
جملات شریعتی درباره عزاداری
"... دريغ كه ما همواره بايد سرمايه‌ها و نعمت‌هاي ارجمند خويش را هنگامي بشناسيم كه بر باد رفته‌اند و اين است كه ادب ما ادب حسرت شده است و هنرمان هنر مصيبت و نبوغ ملي ما تنها در كار عزاداري و نوحه سرائي شكفته است و ميبينيم كه مذهب‌مان نيز مذهب گريه شده است و اسلاممان ،اسلامي كه متهم است كه دين شمشير بوده است دين لعن و نفرين و نق نق و ذكر مصيبت و ناله امن يجيب المضطر و ... شده است و در يك كلمه شده ايم اشك،نژاد عجز..."


مجموعه آثار ۳۵ / آثار گونه‌گون / ص ۸۸
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
.
02_08_2011 . 05:32
#6
جملات شریعتی درباره عزاداری
"... مساله اين است كه براي سرور شهيدان عالم، كه تا لحظه شهادت زنده ميرا و بعد از شهادت زنده جاويد و حي حاضر همه زمان‌ها و زمين‌ها عده‌اي مرده متحرك، عزاداري مي‌كنند، و نمي‌فهمند كه اين‌گونه عزاداري براي مرده ذليلي چون خود او است، نه براي زنده جاويدی چون حسين..."


مجموعه آثار ۷ / شیعه / ص ۱۹
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
.
02_08_2011 . 05:33
#7
جملات شریعتی درباره عزاداری
"... دامنه فاجعه را چه كم گرفته‌اند، و عمق زخم را چه اندك! اين همانند فرياد هيات‌هاي عزاداري است كه در فاجعه كربلا و همدردي با عزيز شهيد و محكوميت يزيد جلاد حق‌كش مردم‌كش اسلام‌كش اعتراض می‌كنند، كه: "اگر كشتند چرا آبت ندادند"..."


مجموعه آثار ۵ / ما و اقبال / ص ۲۴۹
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
.
06_12_2011 . 05:34
#8
جملات شریعتی درباره عزاداری
"... چه بسا این مراسم و تشریفات ظاهری و عاطفی، خود وسیله‌ای بود که مردم از شناخت حقیقت و تفکر و مطالعه در فلسفه و روح و هدفهای اصلی مکتب تشیع و انقلاب کربلا غافل بمانند، زیرا هیچ جهلی سنگین‌تر از جهل مردمی نیست که یک نوع احساس معرفت کاذب پیدا کرده‌اند. چون دو ماه محرم و صفر را پیوسته از عاشورا گفته‌اند و بر حسین گریسته‌اند و ده ماه دیگر مصائب و مناقب او را تکرار میکنند، بصورت دروغینی احساس می‌کنند که لابد کربلا را و قهرمان کربلا را می‌شناسند!..."


مجموعه آثار ۹ / تشیع علوی و تشیع صفوی / ص ۱۷۹
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
.


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان